Nacházíte se:  Klenotnictví Dušák   ›   MISE SPLNĚNA - Zenith Stratos – první hodinky které s Felixem Baumgartnerem překonaly rychlost zvuku v prostředí blízkém vesmíru.

Aktuality

MISE SPLNĚNA - Zenith Stratos – první hodinky které s Felixem Baumgartnerem překonaly rychlost zvuku v prostředí blízkém vesmíru.

29. 10. 2012

Ambasador značky Zenith Felix Baumgartner se v neděli 14. října 2012 zapsal do učebnic historie. Předtím však musel překonat problémy s vyhříváním hledí přilby – snížená viditelnost mu téměř znemožnila dokončení mise. Skok ze stratosféry, ho učinil prvním člověkem, který překonal rychlost zvuku ve volném pádu. S chronografem El Primero Stratos Flyback Striking 10th dosáhl Baumgartner rekordní rychlosti 1,24 machu (1.342 km/h), stanovil několik dalších rekordů a získal cenná data pro další vesmírné průzkumy.

Zenith Stratos – první hodinky které s Felixem Baumgartnerem překonaly rychlost zvuku v prostředí blízkém vesmíru.Zenith Stratos – první hodinky které s Felixem Baumgartnerem překonaly rychlost zvuku v prostředí blízkém vesmíru.

ROSWELL, Nové Mexiko – Po vystoupání do výšky 39.045 metrů (128.100 stop) v héliem plněném balonu stanovil v neděli ráno Felix Baumgartner skokem z hranice vesmíru nový rekord. Přesně po 65 letech poté, co Chuck Yaeger poprvé prolomil zvukovou bariéru v letu experimentálním raketovém letadle. 43letý Rakušan, profesionální parašutista též stanovil dva nové rekordy (nevyšší volný pád, nejvyšší pilotovaný let v balonu). Zanechajíc pouze jeden nepřekonaný (nejdelší volný pád) svému mentorovi plk. Joeovi Kittingerovi.

Zenith & Red Bull Stratos - Baumgartnerův rekordní skok z hranice vesmíru

Baumgartner bezpečně přistál na svůj padák do pouště v Novém Mexiku poté, co vyskočil z modulu neseným balonem z výšky 39.045 metrů. Směřujíc k zemskému povrchu dosáhl maximální rychlosti 1.342 km/h, dokud nebyl jeho pád zpomalen atmosférou. Volný pád v prostředí stratosféry trval 4:20 min, celý seskok potom 9:03 min. Bezpočet milionů diváků po celém světě sledovali jeho více než dvouhodinové stoupání i seskok v televizním vysílání nebo online přes Internet. V jednom okamžiku volného pádu začal Baumgartner nekontrolovatelně rotovat. Rychle ale získal zpět kontrolu a pokračoval podle plánu. V momentě, kdy se jeho padák otevřel, si celý tým i diváci z celého světa oddechli úlevou.

Zenith & Red Bull Stratos - Baumgartnerův rekordní skok z hranice vesmíru

„Bylo to neuvěřitelné, nahoru i dolů v jeden den. Přesně tak, jak to bylo s celým projektem,“ řekl nyní spokojený Baumgartner. „Nejprve bezproblémový start trochu komplikovaly problémy s napájením vyhřívání mého hledí. Výskok z modulu byl perfektní, ale začal jsem rotovat a rychle nabírat rychlost. Bylo to dost drastické. Myslím, že jsem i na několik momentů ztratil vědomí. Žádný náraz zvuku jsem ale necítil, protože všechnu svou pozornost jsem věnoval stabilizaci seskokové polohy. Musíme počkat na výsledky, zda jsem opravdu překonal zvukovou bariéru. Bylo to popravdě mnohem těžší, než jsem čekal.

Zenith Stratos – první hodinky které s Felixem Baumgartnerem překonaly rychlost zvuku v prostředí blízkém vesmíru.

Ředitel a prezident společnosti Zenith Jean-Frédéric Divour okomentoval dosažený úspěch: „Manufaktura Zenith je velmi pyšná na to, že mohla být oficiální časomírou této mise. Hodinky El Primero Stratos Flyback Striking 10th se staly poctou Felixovi Baumgartnerovi. Díky němu jsou Zenith El Primero Stratos Flyback Striking 10th prvními hodinkami, které překonaly rychlost zvuku v prostředí blízkém vesmíru.“

Zenith & Red Bull Stratos - Baumgartnerův rekordní skok z hranice vesmíru

Řada Stratos je osazena nejpřesnějším automatickým chronografem na světě – legendárním strojkem El Primero. Nejinak i model Striking 10th, který je navíc vybaven funkcí letmého startu chronografu (flyback) a je tedy velmi vhodným doplňkem pro výkony Felixe Baumgartnera. „Tento unikátní projekt je o lidské síle, odhodlání a preciznosti a moje hodinky Zenith perfektně odráží celou tuto misi,“ řekl Felix Baumgartner těsně po seskoku.

Baumgartner a jeho tým strávili 5 let tréninkem a přípravami na misi, jejíž cílem bylo zlepšit naše chápání toho, jak se lidské tělo vypořádává s extrémními podmínkami na hranici vesmíru.

Hodinky Zenith už v minulosti doprovázely dobrodruhy při jejich neuvěřitelných cestách a účastnily se i některých největších lidských příběhů: například Amundsenova dobytí Jižního a Severního pólu, Mahatma Ghandiho mírový boj o nezávislost Indie, přeletu Kanálu Louisem Blériotem, neohrožených nepálských dobrodružství plukovníka Johna Blashfort‑Snella, politické kariéry Johna F. Kennedyho nebo expedice Johana Ernsta Nilssona ze Severního na Jižní pól. Felix Baumgartner se nyní zařadil po bok těchto význačných osobností.

Red Bull Stratos

Red Bull Stratos, společný projekt Felixe Baumgartnera a společnosti Red Bull, kdy se na hranici vesmíru pokusí pokořit lidské hranice, které jsou známé více než 50 let. Podporován týmem expertů vystoupá Felix Baumgartner stratosférickým balónem do výšky nejméně 36,5 km / 120.000 stop. Odtud se pokusí o průlomový skok, ve snaze stát se prvním člověkem, který pokoří rychlost zvuku při volném pádu (cca 1.110 km / 690 mil za hodinu), zatímco přístroje, které ponese, budou sbírat cenná data pro lékařské a vědecké účely.

Manufaktura Zenith

Založena v Le Locle roku 1865 vizionářským hodinářem Georgesem Favre-Jacotem. Manufaktura Zenith si vydobyla okamžité uznání pro své přesné chronometry. Za jedno a půl století získaly na 2.333 ocenění v přesnosti včetně absolutního rekordu v kategorii kapesních hodinek, palubních hodin a náramkových hodinek. Na úspěchu nese hlavní podíl legendární kalibr El Primero – automatický chronograf s integrovaným sloupcovým kolem byl představen v roce 1969 a pracoval s frekvencí 36.000 kmitů za hodinu, to zaručuje přesné měření krátkých časových úseků s přesností 1/10 vteřiny. Manufaktura Zenith od té doby vyvinula na 600 variací tohoto stroje. Veškeré hodinky Zenith jsou dnes vybaveny vlastním kalibrem Zenith a zcela zhotoveny v manufaktuře v Le Locle. Ta v současné době stojí na přesném místě, kde se nacházela první dílna – tím je zajištěna svým způsobem vzácná kontinuita.

Zpět

Archiv aktualit